Home TIMKEN Bearing Timken YAE40RRB Bearing
Back to products
Timken YAE40RRB Bearing
Model: YAE40RRB
Category: Deep Groove Ball Bearings
Dimensions: 40 x 80 x39.3(mm)
Weight 0.1 kg
SKU: 82537-Timken-YAE40RRB Category: TIMKEN Bearing
Description
Timken YAE40RRB Bearing Description
Timken YAE40RRB Bearing Specification
Bearing YAE40RRB
Bearing number : YAE40RRB
Size (mm) : 40x80x39.3
Brand : The brand you need
Bore Diameter (mm) : 40
Outer Diameter (mm) : 80
Width (mm) : 39,3
Bearing dimensions and specification in ALIER catalogue:
d – 40 mm
D – 80 mm
B – 39,3 mm
C – 22 mm
F – 52,4 mm
J – 7,87 mm
S – 11,63 mm