Home TIMKEN Bearing Timken YAE55RRB Bearing
Back to products
Timken YAE55RRB Bearing
Model: YAE55RRB
Category: Deep Groove Ball Bearings
Dimensions: 55 x 100 x46.6(mm)
Weight 0.1 kg
SKU: 32829-Timken-YAE55RRB Category: TIMKEN Bearing
Description
Timken YAE55RRB Bearing Description
Timken YAE55RRB Bearing Specification
Bearing YAE55RRB
Bearing number : YAE55RRB
Size (mm) : 55x100x46.6
Brand : The brand you need
Bore Diameter (mm) : 55
Outer Diameter (mm) : 100
Width (mm) : 46,6
Bearing dimensions and specification in ALIER catalogue:
d – 55 mm
D – 100 mm
B – 46,6 mm
C – 24 mm
F – 69,8 mm
J – 9,02 mm
S – 14,6 mm