Home TIMKEN Bearing Timken NAO35X55X20 Bearing
Back to products
Timken NAO35X55X20 Bearing
Model: NAO35X55X20
Category: Needle Roller Bearings
Dimensions: 120 x 180 x46(mm)
Weight 0.1 kg
SKU: 75890-Timken-NAO35X55X20 Category: TIMKEN Bearing
Description
Timken NAO35X55X20 Bearing Description
Timken NAO35X55X20 Bearing Specification
Bearing NAO35X55X20
Bearing number : NAO35X55X20
Brand : The brand you need
Bore Diameter (mm) : 35
Outer Diameter (mm) : 43
Bearing dimensions and specification in ALIER catalogue:
d – 35 mm
Fw – 35 mm
D – 55 mm
Ew – 43 mm
B – 20 mm
C – 20 mm
r – 0,3 mm
S – 1,5 mm