Home NSK Bearing NSK 25BER19X Bearing
Back to products
NSK 25BER19X Bearing
Model: 25BER19X
Category: Angular Contact Ball Bearings
Dimensions: 25 x 42 x9(mm)
Weight 0.1 kg
SKU: 81398-NSK-25BER19X Category: NSK Bearing
Description
NSK 25BER19X Bearing Description
NSK 25BER19X Bearing Specification
Bearing 25BER19X
Bearing number : 25BER19X
Size (mm) : 25x42x9
Brand : The brand you need
Bore Diameter (mm) : 25
Outer Diameter (mm) : 42
Width (mm) : 9
Bearing dimensions and specification in ALIER catalogue:
d – 25 mm
D – 42 mm
B – 9 mm
C – 9 mm
Angle (α) – 25 °
a – 12,3 mm
b – 0,5 mm
r min. – 0,3 mm
r1 min. – 0,15 mm
A – 31 mm
da min. – 27,5 mm
Da max. – 39,5 mm
ra max. – 0,3 mm