Home TIMKEN Bearing Timken YAE35RRB Bearing
Back to products
Timken YAE35RRB Bearing
Model: YAE35RRB
Category: Deep Groove Ball Bearings
Dimensions: 35 x 72 x36.5(mm)
Weight 0.1 kg
SKU: 12382-Timken-YAE35RRB Category: TIMKEN Bearing
Description
Timken YAE35RRB Bearing Description
Timken YAE35RRB Bearing Specification
Bearing YAE35RRB
Bearing number : YAE35RRB
Size (mm) : 35x72x36.5
Brand : The brand you need
Bore Diameter (mm) : 35
Outer Diameter (mm) : 72
Width (mm) : 36,5
Bearing dimensions and specification in ALIER catalogue:
d – 35 mm
D – 72 mm
B – 36,5 mm
C – 19 mm
F – 46,8 mm
J – 7,87 mm
S – 10,85 mm