Home TIMKEN Bearing Timken H913842/H913810 Bearing
Back to products
Timken H913842/H913810 Bearing
Model: H913842/H913810
Category: Tapered Roller Bearings
Dimensions: 61.912 x 146.05 x41.275(mm)
Weight 0.1 kg
SKU: 8436-Timken-H913842_H913810 Category: TIMKEN Bearing
Description
Timken H913842/H913810 Bearing Description
Timken H913842/H913810 Bearing Specification
Bearing H913842/H913810
Bearing number : H913842/H913810
Size (mm) : 61.912×146.05×41.275
Brand : The brand you need
Bore Diameter (mm) : 61,912
Outer Diameter (mm) : 146,05
Width (mm) : 41,275
Bearing dimensions and specification in ALIER catalogue:
d – 61,912 mm
D – 146,05 mm
T – 41,275 mm
B – 39,688 mm
C – 25,4 mm
R – 3,6 mm
r – 3,3 mm
a – 4,3 mm
Da – 138 mm
db – 90 mm
da – 82,5 mm
Db – 124 mm
Aa – 8,2 mm
Ab – 3,6 mm