Home SKF Bearing SKF YAR203/15-2F Bearing
Back to products
SKF YAR203/15-2F Bearing
Model: YAR203/15-2F
Category: Deep Groove Ball Bearings
Dimensions: 15 x 40 x27.4(mm)
Weight 0.1 kg
SKU: 23840-SKF-YAR203_152F Category: SKF Bearing
Description
SKF YAR203/15-2F Bearing Description
SKF YAR203/15-2F Bearing Specification
Bearing YAR203/15-2F
Bearing number : YAR203/15-2F
Size (mm) : 15x40x27.4
Brand : The brand you need
Bore Diameter (mm) : 15
Outer Diameter (mm) : 40
Width (mm) : 27,4
Bearing dimensions and specification in ALIER catalogue:
d – 15 mm
D – 40 mm
B – 27,4 mm
C – 12 mm
d1 – 24,2 mm
r1 min. – 0,3 mm
r2 min. – 0,3 mm
s1 – 15,9 mm