Home SKF Bearing SKF C31/750MB Bearing
Back to products
SKF C31/750MB Bearing
Model: C31/750MB
Category: Toroidal roller bearings
Dimensions: 750 x 1220 x365(mm)
Weight 0.1 kg
SKU: 74495-SKF-C31_750MB Category: SKF Bearing
Description
SKF C31/750MB Bearing Description
SKF C31/750MB Bearing Specification
Bearing C31/750MB
Bearing number : C31/750MB
Size (mm) : 750x1220x365
Brand : The brand you need
Bore Diameter (mm) : 750
Outer Diameter (mm) : 1220
Width (mm) : 365
Bearing dimensions and specification in ALIER catalogue:
d – 750 mm
D – 1220 mm
B – 365 mm
C – 365 mm
d2 – 884 mm
r1 min. – 9,5 mm
r2 min. – 9,5 mm
D1 – 1077 mm
Ca – 9,3 mm
da min. – 790 mm
da max – 883 mm
Da min – 1025 mm
Da max. – 1180 mm
ra max. – 8 mm
Calculation factor (k2) – 0,094
S1 – 33 mm