Home SKF Bearing SKF C31/670KMB Bearing
Back to products
SKF C31/670KMB Bearing
Model: C31/670KMB
Category: Toroidal roller bearings
Dimensions: 670 x 1090 x336(mm)
Weight 0.1 kg
SKU: 95936-SKF-C31_670KMB Category: SKF Bearing
Description
SKF C31/670KMB Bearing Description
SKF C31/670KMB Bearing Specification
Bearing C31/670KMB
Bearing number : C31/670KMB
Size (mm) : 670x1090x336
Brand : The brand you need
Bore Diameter (mm) : 670
Outer Diameter (mm) : 1090
Width (mm) : 336
Bearing dimensions and specification in ALIER catalogue:
d – 670 mm
D – 1090 mm
B – 336 mm
C – 336 mm
d2 – 792 mm
r1 min. – 7,5 mm
r2 min. – 7,5 mm
D1 – 964 mm
Ca – 11 mm
da min. – 702 mm
da max – 791 mm
Da min – 922 mm
Da max. – 1058 mm
ra max. – 6 mm
Calculation factor (k2) – 0,109
S1 – 41 mm