Home SKF Bearing SKF C30/950KMB Bearing
Back to products
SKF C30/950KMB Bearing
Model: C30/950KMB
Category: Toroidal roller bearings
Dimensions: 950 x 1360 x300(mm)
Weight 0.1 kg
SKU: 88664-SKF-C30_950KMB Category: SKF Bearing
Description
SKF C30/950KMB Bearing Description
SKF C30/950KMB Bearing Specification
Bearing C30/950KMB
Bearing number : C30/950KMB
Size (mm) : 950x1360x300
Brand : The brand you need
Bore Diameter (mm) : 950
Outer Diameter (mm) : 1360
Width (mm) : 300
Bearing dimensions and specification in ALIER catalogue:
d – 950 mm
D – 1360 mm
B – 300 mm
C – 300 mm
d2 – 1075 mm
r1 min. – 7,5 mm
r2 min. – 7,5 mm
D1 – 1241 mm
Ca – 8,7 mm
da min. – 978 mm
da max – 1073 mm
Da min – 1204 mm
Da max. – 1332 mm
ra max. – 6 mm
Calculation factor (k2) – 0,107
S1 – 37,8 mm