Home NTN Bearing NTN 5E-3231/500G2 Bearing
Back to products
NTN 5E-3231/500G2 Bearing
Model: 5E-3231/500G2
Category: Tapered Roller Bearings
Dimensions: 500 x 830 x264(mm)
Weight 0.1 kg
SKU: 23136-NTN-5E3231_500G2 Category: NTN Bearing
Description
NTN 5E-3231/500G2 Bearing Description
NTN 5E-3231/500G2 Bearing Specification
Bearing 5E-3231/500G2
Bearing number : 5E-3231/500G2
Size (mm) : 500x830x264
Brand : The brand you need
Bore Diameter (mm) : 500
Outer Diameter (mm) : 830
Width (mm) : 264
Bearing dimensions and specification in ALIER catalogue:
d – 500 mm
Fw – 290 mm
D – 830 mm
T – 264 mm
B – 264 mm
a – 37,5 mm
r min. – 7,5 mm
r1 min. – 7,5 mm