Home NSK Bearing NSK 120BNR10S Bearing
Back to products
NSK 120BNR10S Bearing
Model: 120BNR10S
Category: Angular Contact Ball Bearings
Dimensions: 120 x 180 x28(mm)
Weight 0.1 kg
SKU: 18166-NSK-120BNR10S Category: NSK Bearing
Description
NSK 120BNR10S Bearing Description
NSK 120BNR10S Bearing Specification
Bearing 120BNR10S
Bearing number : 120BNR10S
Size (mm) : 120x180x28
Brand : The brand you need
Bore Diameter (mm) : 120
Outer Diameter (mm) : 180
Width (mm) : 28
Bearing dimensions and specification in ALIER catalogue:
d – 120 mm
D – 180 mm
B – 28 mm
C – 28 mm
Angle (α) – 18 °
a – 38,4 mm
b – 1,7 mm
r min. – 2 mm
r1 min. – 1 mm
A – 143 mm
da min. – 130 mm
Da max. – 170 mm
ra max. – 2 mm