Home NACHI Bearing NACHI 40TAB09DB-2LR Bearing
Back to products
NACHI 40TAB09DB-2LR Bearing
Model: 40TAB09DB-2LR
Category: Ball Screw Support Bearings
Dimensions: 40 x 90 x20(mm)
Weight 0.1 kg
SKU: 77179-NACHI-40TAB09DB2LR Category: NACHI Bearing
Description
NACHI 40TAB09DB-2LR Bearing Description
NACHI 40TAB09DB-2LR Bearing Specification
Bearing 40TAB09DB-2LR
Bearing number : 40TAB09DB-2LR
Size (mm) : 40x90x20
Brand : The brand you need
Bore Diameter (mm) : 40
Outer Diameter (mm) : 90
Width (mm) : 20
Bearing dimensions and specification in ALIER catalogue:
d – 40 mm
D – 90 mm
B – 20 mm
C – 20 mm
Angle (α) – 60 °
d1 – 57.2 mm
d2 – 67.2 mm
r min. – 1 mm
r1 min. – 0.6 mm
2B – 40 mm
D1 – 68.5 mm
D2 – 79.9 mm