Home NACHI Bearing NACHI 40BGS11G-2DS / 40BGS35G-2DST Bearing
Back to products
NACHI 40BGS11G-2DS / 40BGS35G-2DST Bearing
Model: 40BGS11G-2DS / 40BGS35G-2DST
Category: Angular Contact Ball Bearings
Dimensions: 40 x 62 x24(mm)
Weight 0.1 kg
SKU: 61522-NACHI-40BGS11G2DS_40BGS35G2DST Category: NACHI Bearing
Description
NACHI 40BGS11G-2DS / 40BGS35G-2DST Bearing Description
NACHI 40BGS11G-2DS / 40BGS35G-2DST Bearing Specification
Bearing 40BGS11G-2DS / 40BGS35G-2DST
Bearing number : 40BGS11G-2DS / 40BGS35G-2DST
Size (mm) : 40x62x24
Brand : The brand you need
Bore Diameter (mm) : 40
Outer Diameter (mm) : 62
Width (mm) : 24
Bearing dimensions and specification in ALIER catalogue:
d – 40 mm
D – 62 mm
B – 24 mm
C – 24 mm