Home KOYO Bearing KOYO 100DC72270A Bearing
Back to products
KOYO 100DC72270A Bearing
Model: 100DC72270A
Category: Cylindrical Roller Bearings
Dimensions: 500 x 720 x270(mm)
Weight 0.1 kg
SKU: 47351-KOYO-100DC72270A Category: KOYO Bearing
Description
KOYO 100DC72270A Bearing Description
KOYO 100DC72270A Bearing Specification
Bearing 100DC72270A
Bearing number : 100DC72270A
Size (mm) : 500x720x270
Brand : The brand you need
Bore Diameter (mm) : 500
Outer Diameter (mm) : 720
Width (mm) : 270
Bearing dimensions and specification in ALIER catalogue:
d – 500 mm
Fw – 556 mm
D – 720 mm
B – 270 mm
r min. – 8 mm
da min. – 532 mm
da max – 551 mm
Da max. – 688 mm
db min – 565 mm
ra max. – 6 mm