Home KOYO Bearing KOYO 100DC67170A Bearing
Back to products
KOYO 100DC67170A Bearing
Model: 100DC67170A
Category: Cylindrical Roller Bearings
Dimensions: 500 x 670 x170(mm)
Weight 0.1 kg
SKU: 78966-KOYO-100DC67170A Category: KOYO Bearing
Description
KOYO 100DC67170A Bearing Description
KOYO 100DC67170A Bearing Specification
Bearing 100DC67170A
Bearing number : 100DC67170A
Size (mm) : 500x670x170
Brand : The brand you need
Bore Diameter (mm) : 500
Outer Diameter (mm) : 670
Width (mm) : 170
Bearing dimensions and specification in ALIER catalogue:
d – 500 mm
Fw – 545 mm
D – 670 mm
B – 170 mm
r min. – 5 mm
da min. – 520 mm
da max – 541 mm
Da max. – 650 mm
db min – 551 mm
ra max. – 4 mm