Home INA Bearing INA NKI42/20-XL Bearing
Back to products
INA NKI42/20-XL Bearing
Model: NKI42/20-XL
Category: Needle Roller Bearings
Dimensions: 42 x 57 x20(mm)
Weight 0.1 kg
SKU: 88995-INA-NKI42_20XL Category: INA Bearing
Description
INA NKI42/20-XL Bearing Description
INA NKI42/20-XL Bearing Specification
Bearing NKI42/20-XL
Bearing number : NKI42/20-XL
Size (mm) : 42x57x20
Brand : The brand you need
Bore Diameter (mm) : 42
Outer Diameter (mm) : 57
Width (mm) : 20
Bearing dimensions and specification in ALIER catalogue:
d – 42 mm
Fw – 47 mm
D – 57 mm
B – 20 mm
C – 20 mm
r min. – 0,3 mm
S – 0,5 mm