Home INA Bearing INA 292/1060-E1-MB Bearing
Back to products
INA 292/1060-E1-MB Bearing
Model: 292/1060-E1-MB
Category: Axial Angular Contact Roller Bearings
Dimensions: 1060 x 1400 x206(mm)
Weight 0.1 kg
SKU: 90394-INA-292_1060E1MB Category: INA Bearing
Description
INA 292/1060-E1-MB Bearing Description
INA 292/1060-E1-MB Bearing Specification
Bearing 292/1060-E1-MB
Bearing number : 292/1060-E1-MB
Size (mm) : 1060x1400x206
Brand : The brand you need
Bore Diameter (mm) : 1060
Outer Diameter (mm) : 1400
Width (mm) : 206
Bearing dimensions and specification in ALIER catalogue:
d – 1 060 mm
D – 1 400 mm
T – 206 mm
T1 – 108 mm
T2 – 74 mm
d1 – 1 336,3 mm
r min. – 9,5 mm
A – 566 mm
D1 – 1 211 mm
da min. – 1 225 mm
Da max. – 1 220 mm
db max. – 1 106 mm
Db min. – 1 422 mm
ra max. – 8 mm