Home FAG Bearing FAG 292/1700-E-MB Bearing
Back to products
FAG 292/1700-E-MB Bearing
Model: 292/1700-E-MB
Category: Spherical Roller Bearings
Dimensions: 1700 x 2160 x280(mm)
Weight 0.1 kg
SKU: 1432-FAG-292_1700EMB Category: FAG Bearing
Description
FAG 292/1700-E-MB Bearing Description
FAG 292/1700-E-MB Bearing Specification
Bearing 292/1700-E-MBBearing 292/1700-E-MB
Bearing number : 292/1700-E-MB
Size (mm) : 1700x2160x280
Brand : The brand you need
Bore Diameter (mm) : 1700
Outer Diameter (mm) : 2160
Width (mm) : 280
Bearing dimensions and specification in ALIER catalogue:
d – 1700 mm
D – 2160 mm
T – 280 mm
A – 892 mm
D1 – 1900 mm
Da max – 2010 mm
Db min – 2187 mm
d1 – 2070 mm
da min – 1915 mm
db max – 1757 mm
ra max – 10 mm
rmin – 12 mm
T1 – 145 mm
T2 – 101 mm
T3 – 170 mm
T4 – 200 mm