Home FAG Bearing FAG 292/1060-E-MB Bearing
Back to products
FAG 292/1060-E-MB Bearing
Model: 292/1060-E-MB
Category: Spherical Roller Bearings
Dimensions: 1060 x 1400 x206(mm)
Weight 0.1 kg
SKU: 89440-FAG-292_1060EMB Category: FAG Bearing
Description
FAG 292/1060-E-MB Bearing Description
FAG 292/1060-E-MB Bearing Specification
Bearing 292/1060-E-MBBearing 292/1060-E-MB
Bearing number : 292/1060-E-MB
Size (mm) : 1060x1400x206
Brand : The brand you need
Bore Diameter (mm) : 1060
Outer Diameter (mm) : 1400
Width (mm) : 206
Bearing dimensions and specification in ALIER catalogue:
d – 1060 mm
D – 1400 mm
T – 206 mm
A – 566 mm
D1 – 1208 mm
Da max – 1220 mm
Db min – 1422 mm
d1 – 1335 mm
da min – 1290 mm
db max – 1111 mm
ra max – 8 mm
rmin – 9,5 mm
T1 – 108 mm
T2 – 74 mm
T3 – 124 mm
T4 – 142 mm