Home FAG Bearing FAG 249/800-B-K30-MB Bearing
Back to products
FAG 249/800-B-K30-MB Bearing
Model: 249/800-B-K30-MB
Category: Spherical Roller Bearings
Dimensions: 800 x 1060 x258(mm)
Weight 0.1 kg
SKU: 92118-FAG-249_800BK30MB Category: FAG Bearing
Description
FAG 249/800-B-K30-MB Bearing Description
FAG 249/800-B-K30-MB Bearing Specification
Bearing 249/800-B-K30-MBBearing 249/800-B-K30-MB
Bearing number : 249/800-B-K30-MB
Size (mm) : 800x1060x258
Brand : The brand you need
Bore Diameter (mm) : 800
Outer Diameter (mm) : 1060
Width (mm) : 258
Bearing dimensions and specification in ALIER catalogue:
d – 800 mm
D – 1060 mm
B – 258 mm
D1 – 978,6 mm
Da max – 1037 mm
da min – 823 mm
ds – 12,5 mm
ns – 23,5 mm
ra max – 5 mm
rmin – 6 mm