Home FAG Bearing FAG 248/1400-B-MB Bearing
Back to products
FAG 248/1400-B-MB Bearing
Model: 248/1400-B-MB
Category: Spherical Roller Bearings
Dimensions: 1400 x 1700 x300(mm)
Weight 0.1 kg
SKU: 42714-FAG-248_1400BMB Category: FAG Bearing
Description
FAG 248/1400-B-MB Bearing Description
FAG 248/1400-B-MB Bearing Specification
Bearing 248/1400-B-MBBearing 248/1400-B-MB
Bearing number : 248/1400-B-MB
Size (mm) : 1400x1700x300
Brand : The brand you need
Bore Diameter (mm) : 1400
Outer Diameter (mm) : 1700
Width (mm) : 300
Bearing dimensions and specification in ALIER catalogue:
d – 1400 mm
D – 1700 mm
B – 300 mm
D1 – 1606,9 mm
Da max – 1672 mm
da min – 1428 mm
ds – 12,5 mm
ns – 23,5 mm
ra max – 6 mm
rmin – 7,5 mm