Home FAG Bearing FAG 24140-E1-K30 Bearing
Back to products
FAG 24140-E1-K30 Bearing
Model: 24140-E1-K30
Category: Spherical Roller Bearings
Dimensions: 200 x 340 x140(mm)
Weight 0.1 kg
SKU: 32696-FAG-24140E1K30 Category: FAG Bearing
Description
FAG 24140-E1-K30 Bearing Description
FAG 24140-E1-K30 Bearing Specification
Bearing 24140-E1-K30Bearing 24140-E1-K30
Bearing number : 24140-E1-K30
Size (mm) : 200x340x140
Brand : The brand you need
Bore Diameter (mm) : 200
Outer Diameter (mm) : 340
Width (mm) : 140
Bearing dimensions and specification in ALIER catalogue:
d – 200 mm
D – 340 mm
B – 140 mm
D1 – 287,9 mm
Da max – 326 mm
d2 – 227,1 mm
da min – 214 mm
ds – 6,3 mm
ns – 12,2 mm
ra max – 2,5 mm
rmin – 3 mm