Home FAG Bearing FAG 241/500-B-K30-MB + AH241/500-H Bearing
Back to products
FAG 241/500-B-K30-MB + AH241/500-H Bearing
Model: 241/500-B-K30-MB + AH241/500-H
Category: Spherical Roller Bearings
Dimensions: 480 x 830 x325(mm)
Weight 0.1 kg
SKU: 3890-FAG-241_500BK30MB_AH241_500H Category: FAG Bearing
Description
FAG 241/500-B-K30-MB + AH241/500-H Bearing Description
FAG 241/500-B-K30-MB + AH241/500-H Bearing Specification
Bearing 241/500-B-K30-MB + AH241/500-HBearing 241/500-B-K30-MB + AH241/500-H
Bearing number : 241/500-B-K30-MB + AH241/500-H
Size (mm) : 480x830x325
Brand : The brand you need
Bore Diameter (mm) : 480
Outer Diameter (mm) : 830
Width (mm) : 325
Bearing dimensions and specification in ALIER catalogue:
d1H – 480 mm
D – 830 mm
B – 325 mm
a – 25 mm
b – 37 mm
D1 – 701,8 mm
Da max – 798 mm
d – 500 mm
d2G – Tr520X6
da min – 532 mm
ds – 12,5 mm
l – 362 mm
ns – 23,5 mm
ra max – 6 mm
rmin – 7,5 mm