Home FAG Bearing FAG 240/600-E1A-MB1 Bearing
Back to products
FAG 240/600-E1A-MB1 Bearing
Model: 240/600-E1A-MB1
Category: Spherical Roller Bearings
Dimensions: 600 x 870 x272(mm)
Weight 0.1 kg
SKU: 47567-FAG-240_600E1AMB1 Category: FAG Bearing
Description
FAG 240/600-E1A-MB1 Bearing Description
FAG 240/600-E1A-MB1 Bearing Specification
Bearing 240/600-E1A-MB1
Bearing number : 240/600-E1A-MB1
Size (mm) : 600x870x272
Brand : The brand you need
Bore Diameter (mm) : 600
Outer Diameter (mm) : 870
Width (mm) : 272
Bearing dimensions and specification in ALIER catalogue:
d – 600 mm
D – 870 mm
B – 272 mm
C – 272 mm
n – 23,5 mm
r min. – 6 mm
D1 – 779,9 mm
da min. – 623 mm
Da max. – 847 mm
ra max. – 5 mm