Home FAG Bearing FAG 240/560-B-K30-MB Bearing
Back to products
FAG 240/560-B-K30-MB Bearing
Model: 240/560-B-K30-MB
Category: Spherical Roller Bearings
Dimensions: 560 x 820 x258(mm)
Weight 0.1 kg
SKU: 52615-FAG-240_560BK30MB Category: FAG Bearing
Description
FAG 240/560-B-K30-MB Bearing Description
FAG 240/560-B-K30-MB Bearing Specification
Bearing 240/560-B-K30-MBBearing 240/560-B-K30-MB
Bearing number : 240/560-B-K30-MB
Size (mm) : 560x820x258
Brand : The brand you need
Bore Diameter (mm) : 560
Outer Diameter (mm) : 820
Width (mm) : 258
Bearing dimensions and specification in ALIER catalogue:
d – 560 mm
D – 820 mm
B – 258 mm
D1 – 731,2 mm
Da max – 797 mm
da min – 583 mm
ds – 12,5 mm
ns – 23,5 mm
ra max – 5 mm
rmin – 6 mm