Home FAG Bearing FAG 240/1060-B-MB Bearing
Back to products
FAG 240/1060-B-MB Bearing
Model: 240/1060-B-MB
Category: Spherical Roller Bearings
Dimensions: 1060 x 1500 x438(mm)
Weight 0.1 kg
SKU: 52408-FAG-240_1060BMB Category: FAG Bearing
Description
FAG 240/1060-B-MB Bearing Description
FAG 240/1060-B-MB Bearing Specification
Bearing 240/1060-B-MBBearing 240/1060-B-MB
Bearing number : 240/1060-B-MB
Size (mm) : 1060x1500x438
Brand : The brand you need
Bore Diameter (mm) : 1060
Outer Diameter (mm) : 1500
Width (mm) : 438
Bearing dimensions and specification in ALIER catalogue:
d – 1060 mm
D – 1500 mm
B – 438 mm
D1 – 1353,5 mm
Da max – 1466 mm
da min – 1094 mm
ds – 12,5 mm
ns – 23,5 mm
ra max – 8 mm
rmin – 9,5 mm