Home FAG Bearing FAG 240/1000-B-MB Bearing
Back to products
FAG 240/1000-B-MB Bearing
Model: 240/1000-B-MB
Category: Spherical Roller Bearings
Dimensions: 1000 x 1420 x412(mm)
Weight 0.1 kg
SKU: 16807-FAG-240_1000BMB Category: FAG Bearing
Description
FAG 240/1000-B-MB Bearing Description
FAG 240/1000-B-MB Bearing Specification
Bearing 240/1000-B-MBBearing 240/1000-B-MB
Bearing number : 240/1000-B-MB
Size (mm) : 1000x1420x412
Brand : The brand you need
Bore Diameter (mm) : 1000
Outer Diameter (mm) : 1420
Width (mm) : 412
Bearing dimensions and specification in ALIER catalogue:
d – 1000 mm
D – 1420 mm
B – 412 mm
D1 – 1278,3 mm
Da max – 1392 mm
da min – 1028 mm
ds – 12,5 mm
ns – 23,5 mm
ra max – 6 mm
rmin – 7,5 mm