Home FAG Bearing FAG 239SM530-MA Bearing
Back to products
FAG 239SM530-MA Bearing
Model: 239SM530-MA
Category: Spherical Roller Bearings
Dimensions: 530 x 750 x140(mm)
Weight 0.1 kg
SKU: 31397-FAG-239SM530MA Category: FAG Bearing
Description
FAG 239SM530-MA Bearing Description
FAG 239SM530-MA Bearing Specification
Bearing 239SM530-MA
Bearing number : 239SM530-MA
Size (mm) : 530x750x140
Brand : The brand you need
Bore Diameter (mm) : 530
Outer Diameter (mm) : 750
Width (mm) : 140
Bearing dimensions and specification in ALIER catalogue:
d – 530 mm
D – 750 mm
C – 140 mm
B – 225 mm
rmin – 5 mm
m – 293 kg / Weight
Cr – 2750000 N / Dynamic load rating (radial)
e – 0,18
Y1 – 3,85
Y2 – 5,73
C0r – 6550000 N / Static load rating (radial)
nG – 930 1/min / Limiting speed
Cur – 365000 N / Fatigue limit load, radial
Fa max – 60000 N / Permissible axial load, for inner ring without axial abutment
Mi – 295 Nm / Tightening torque per clamping screw
Ma – 69 Nm / Tightening torque per clamping screw