Home FAG Bearing FAG 23238-E1-K + H2338 Bearing
Back to products
FAG 23238-E1-K + H2338 Bearing
Model: 23238-E1-K + H2338
Category: Spherical Roller Bearings
Dimensions: 170 x 340 x120(mm)
Weight 0.1 kg
SKU: 35647-FAG-23238E1K_H2338 Category: FAG Bearing
Description
FAG 23238-E1-K + H2338 Bearing Description
FAG 23238-E1-K + H2338 Bearing Specification
Bearing 23238-E1-K + H2338Bearing 23238-E1-K + H2338
Bearing number : 23238-E1-K + H2338
Size (mm) : 170x340x120
Brand : The brand you need
Bore Diameter (mm) : 170
Outer Diameter (mm) : 340
Width (mm) : 120
Bearing dimensions and specification in ALIER catalogue:
d1H – 170 mm
D – 340 mm
B – 120 mm
Ba min – 21 mm
c – 31 mm
D1 – 289 mm
Da max – 323 mm
Dm – 240 mm
d – 190 mm
d2 – 222,4 mm
da max – 222 mm
db min – 206 mm
ds – 9,5 mm
l – 169 mm
ns – 17,7 mm
ra max – 3 mm
rmin – 4 mm