Home FAG Bearing FAG 231SM180-MA Bearing
Back to products
FAG 231SM180-MA Bearing
Model: 231SM180-MA
Category: Spherical Roller Bearings
Dimensions: 180 x 340 x112(mm)
Weight 0.1 kg
SKU: 54919-FAG-231SM180MA Category: FAG Bearing
Description
FAG 231SM180-MA Bearing Description
FAG 231SM180-MA Bearing Specification
Bearing 231SM180-MA
Bearing number : 231SM180-MA
Size (mm) : 180x340x112
Brand : The brand you need
Bore Diameter (mm) : 180
Outer Diameter (mm) : 340
Width (mm) : 112
Bearing dimensions and specification in ALIER catalogue:
d – 180 mm
D – 340 mm
C – 112 mm
B – 160 mm
rmin – 3 mm
m – 56,4 kg / Weight
Cr – 1020000 N / Dynamic load rating (radial)
e – 0,29
Y1 – 2,32
Y2 – 3,45
C0r – 1530000 N / Static load rating (radial)
nG – 780 1/min / Limiting speed
Cur – 119000 N / Fatigue limit load, radial
Fa max – 22000 N / Permissible axial load, for inner ring without axial abutment
Mi – 69 Nm / Tightening torque per clamping screw
Ma – 35 Nm / Tightening torque per clamping screw