Home FAG Bearing FAG 230/800-K-MB + H30/800-HG Bearing
Back to products
FAG 230/800-K-MB + H30/800-HG Bearing
Model: 230/800-K-MB + H30/800-HG
Category: Spherical Roller Bearings
Dimensions: 750 x 1150 x258(mm)
Weight 0.1 kg
SKU: 9442-FAG-230_800KMB_H30_800HG Category: FAG Bearing
Description
FAG 230/800-K-MB + H30/800-HG Bearing Description
FAG 230/800-K-MB + H30/800-HG Bearing Specification
Bearing 230/800-K-MB + H30/800-HGBearing 230/800-K-MB + H30/800-HG
Bearing number : 230/800-K-MB + H30/800-HG
Size (mm) : 750x1150x258
Brand : The brand you need
Bore Diameter (mm) : 750
Outer Diameter (mm) : 1150
Width (mm) : 258
Bearing dimensions and specification in ALIER catalogue:
d1H – 750 mm
D – 1150 mm
B – 258 mm
Ba min – 25 mm
c – 90 mm
c1 – 111 mm
D1 – 1050,9 mm
Da max – 1122 mm
Dm – 920 mm
d – 800 mm
da max – 879 mm
db min – 828 mm
ds – 12,5 mm
l – 366 mm
ns – 23,5 mm
ra max – 6 mm
rmin – 7,5 mm