Home FAG Bearing FAG 230/1250-B-K-MB Bearing
Back to products
FAG 230/1250-B-K-MB Bearing
Model: 230/1250-B-K-MB
Category: Spherical Roller Bearings
Dimensions: 1250 x 1750 x375(mm)
Weight 0.1 kg
SKU: 22084-FAG-230_1250BKMB Category: FAG Bearing
Description
FAG 230/1250-B-K-MB Bearing Description
FAG 230/1250-B-K-MB Bearing Specification
Bearing 230/1250-B-K-MBBearing 230/1250-B-K-MB
Bearing number : 230/1250-B-K-MB
Size (mm) : 1250x1750x375
Brand : The brand you need
Bore Diameter (mm) : 1250
Outer Diameter (mm) : 1750
Width (mm) : 375
Bearing dimensions and specification in ALIER catalogue:
d – 1250 mm
D – 1750 mm
B – 375 mm
D1 – 1607,6 mm
Da max – 1716 mm
da min – 1284 mm
ds – 12,5 mm
ns – 23,5 mm
ra max – 8 mm
rmin – 9,5 mm